چاپ این صفحه

عوامل زمینه ساز چاقی

نوشته شده توسط  اولین نفری باشید که نظر میدهید!
منتشر شده در لاغری
رای دادن به این مورد
(1 رای)
عوامل زمینه ساز چاقی - 5.0 out of 5 based on 1 vote
21 فروردين
عوامل زمینه ساز چاقی عوامل زمینه ساز چاقی عوامل زمینه ساز چاقی

1- عوامل ارثی و ژنتیکی

عوامل ژنتیکی از جمله موثرترین و تاثیر گذارترین فاکتورها هستند . نحوه افزایش وزن و چاقی تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی در افراد مختلف متفاوت از یکدیگر است. مثلا چاقی در ناحیه شکم ( فرم سیب) ، رانها و باسن (فرم گلابی) ، بازو ها و کتف (فرم بوفالو) همگی اینها جنبه ژنتیکی دارد.

احتمال چاقی در فرزندانی که پدر یا مادر چاق دارند بیشتر و در فرزندانی که هر دوی آنها چاق هستند بسیار بیشتر است. تاکنون بالغ بر 250 تا 300 ژن چاق کننده شناسایی شده است. بنابراین به والدینی که اضافه وزن و چاقی دارند توصیه می گردد از بدو تولد فرزندشان بیشتر متوجه میزان کیفیت تغذیه و تحرک آنها باشند .

2- سن

از سن 25 سالگی به بعد در هر دو جنس به ازا هر 10 سال ، بین 5 تا7 درصد از میزان انرژی پایه یا بازال (میزان متابولیسم) افراد کاسته شده و به همین نسبت از میزان فعالیت آنها نیز کم میشود. بنابراین باید با افزایش سن از حجم و میزان غذاهای سابق کاست و یک برنامه منظم پیاده روی یا هر ورزش دیگری را تنظیم کرد.

3- مسائل روانی و اجتماعی

این عامل فرد را به پرخوری، بدخوری، گرایش به بعضی طعم ها و همچنین سندروم غذا خوردن نیمه شب سوق می دهد. در این سندروم فرد گاهی 50 درصد انرژی خود را در غروب و شب دریافت می کند . در این افراد اختلال در به خواب رفتن ، بیداری ناگهانی و خرخر مشاهده میشود.

در بسياري از كشورهاي پيشرفته، شيوع چاقي در بين افراد با سطح تحصيلات و درآمد پايين، بيشتر است.

معمولاَ پس از ازدواج، چاقي افزايش مي يابد.

 

4- عادات غذایی و عدم فعالیت بدنی (سبک زندگی )

عادات نادرست غذایی، ریزه خواری، احساس ولع خوردن شیرینی بعد از صرف غذای کافی، خوردن تنقلات و مصرف بی رویه آجیل و تخمه، میل شدید به خوردن غذاهای چرب و سرخ شده و نوشیدنی، حذف صبحانه و میان وعده روز و شب زنده داری همراه با بی تحرکی و تنبلی همه زمینه ساز چاقی هستند.

 

5- تاثیر داروهای مصرفی

با مصرف اجتناب ناپذیر داروهای کنترل کننده تیروئید و تخمدان، چربی، اوره، قند، درد مفاصل و داروهای آرامبخش، خواب آور،ضدافسردگی، ضد صرع، ضد بارداری و کورتون میزان انرژی پایه بدن تغییر کرده و نیاز است در میزان کمی و کیفی عادات غذایی و ورزشی تغییراتی داده شود.

6- بیماری ها

بعضی از اختلالات هورمونی مانند کم کاری تیروئید، سندرم کوشینگ و سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند منجر به بروز اضافه وزن و چاقی در افراد شود.

7- خواب

مطالعات نشان می دهد که کم خوابیدن ریسک ابتلا به چاقی را افزایش می دهد. خواب كوتاه، نظم آندوكريني را در ارتباط با اشتها و گرسنگي تغيير می دهد.در اين شرايط هورمونهاي مرتبط با اشتها،بيشتر ترشح شده و ممكن است باعث دريافت بيشتر انرژي و در نتیجه اضافه وزن و چاقي شود.

 

مشاهده 1981 مرتبه آخرین بروز رسانی دوشنبه, 31 فروردين 1394 10:32
کلینیک نسیم

آخرین مطالب از کلینیک نسیم