چاپ این صفحه

استریا یا ترک های پوستی

نوشته شده توسط  1 نظر
رای دادن به این مورد
(0 رای)
18 آذر
استریا یا ترک های پوستی استریا یا ترک های پوستی استریا یا ترک های پوستی

استریا ها ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه های درم و اپیدرم پوست به وجود می آیند.مهمترین عامل بوجود آمدن این ضایعات ، کشیده شدن پوست به طور ناگهانی می باشد.مهمترین نواحی که دچار استریا می شوند شامل ران ، باسن ، شکم و سینه ها می باشد که علت اصلی آن رشد ناگهانی بافت آن منطقه می باشد مثلا در ورزشکاران همزمان با بزرگ شدن عضلاتشان ، افراد باردار که در مدت زمان کم پوست تا حد زیادی کشیده می شود و همینطور در افرادی که به طور ناگهانی چاق و لاغر می شوند نیز مشاهده می شود.
راه های پیشگیری از استریا :
•                     وزنتان را کنترل کنید. زیرا باعث کشش پوست می شود و استریا ایجاد می کند.
•                     تغذیه مهم است
•                     چاقی با هورمون ممنوع است
•                     کورتون بدون تجویز پزشک ممنوع می باشد.
•                     شوینده ای که استفاده می کنید مهم است. صابون هایی که استفاده می کنیم PH قلیایی دارند در صورتی که PH  پوست ما اسیدی می باشد.هنگام استفاده از این شوینده ها چربی روی پوست از بین می رود بنابراین استفاده از شوینده های اسیدی توصیه می شود که به آن ها syndet  می گویند و چربی محافظ پوست را از بین نمی برند.
•                     ارث مهم ترین فاکتور است .زیرا ممکن است همه پیشگیری ها را انجام دهید اما باز دچار این ترک ها شوید.
راه های درمان استریا :
در افراد بالغ غیر باردار توصیه می شود که در فاز قرمزی و کبودی استریاها ، درمان با لیزر صورت بگیرد.از بهترین لیزر هایی که مورد استفاده قرار می گیرد می توان IPL  را نام برد. این سیستم از جنس نور متمرکز می باشد . لیزر های جدیدتر هم هستند مثلا انواع لیزرهای فرکشنال هستند. بعضی از پزشکان نیز برای درمان این ترک ها از RF  یا رادیو فرکانسی استفاده می شود . در این روش پوست کشته می شود و در نتیجه می تواند این خطوط را کوچکتر کند.
به عنوان پیشگیری ، هر چیزی که انعطاف پوست را بالا ببرد می تواند موثر باشد.
کرم های تولید شده تا به امروز که ادعای درمان هم دارند ، هیچکدام تاثیر قابل توجهی نداشته اند. البته کرم ها و ترکیبات موضعی حاوی آلفا هیدروکسی اسید AHA یا همان اسید های میوه و نیز کرم های حاوی ترئونین یا رتین آ می تواند موثر باشد.
تاثیر ماساژ درمانی یا به طور کلی ورزش های پرتحرک مثل ایروبیک ، شنا ، دوچرخه  و … می تواند در حد زیادی موثر باشد  زیرا انعطاف پوست را زیاد می کند .
با اینکه توصیه می شود که استریا ها را در همان ابتدا باید درمان کرد اما در افراد باردار توصیه نمی شود . نه به این دلیل که لیزر به جنین آسیب می رساند، زیرا هیچ لیزری توان عبور از بدن را ندارد.بلکه در مادر استرس ایجاد می شود که این استرس استفاده از لیزر را برای زنان باردار ممنوع کرده است .توصیه می شود که زنان باردار از کرم های چرب استفاده کنند.
در آخر باید متذکر شد که استریاها به هیچ وجه به طور کامل پاک نمی شود و هیچ سیستم و لیزری موجود نمی باشد که این خطوط را به طور کامل از بین ببرد و فقط طول و عرض چروک ها را کم می کند . تنها قولی که به بیماران داده می شود این است که در صورتیکه در فاز قرمزی و کبودی باشند ۳۰ تا ۴۰ درصد ممکن است بهبود یابند و تنها می توان امید داشت که خطوط ۱۰ تا ۲۰ درصد کمرنگتر شوند.

کلینیک لیزر و زیبایی نسیم

1 نظر