رای دادن به این مورد
(0 رای)

چانه در قسمت تحتانی صورت قرار دارد و نقش مهمی را در ایجاد هماهنگی و زیبایی صورت به عهده دار.
از قدیم جراحان به ارتباط چانه و بینی و نقش آن ها در ایجاد توازن و هارمونی صورت پی برده اند به همین دلیل برای اینکه مشکلات چانه را حل کنند تا با صورت هماهنگ شود، تلاش های بسیاری انجام دادند.
از نظر آناتومی چانه از شکاف بین لب ها شروع می شود تا مرکز چانه امتداد می  یابد که تشکیل دهنده ی زاویه بین صورت با گردن می باشد.
به همین خاطر در صورتیکه از حد طبیعی کوچکتر باشد ، زاویه گردن و صورت کاهش یافته و قسمت میانی صورت و بینی برجسته و بزرگ به نظر می رسند که در این شرایط فرد دچار غبغب می شود.بر عکس این شرایط نیز وجود دارد . در صورتیکه چانه بزرگتر از حد طبیعی باشد ، قسمت میانی صورت به صورت تورفته می شود که توازن بین صورت و گردن از بین می رود.
از آنجا که چانه در قسمت تحتانی صورت قرار گرفته در شکل و فرم صورت بسیار تاثیرگذار است و لازم است که با صورت هماهنگی داشته باشد.
روش های جراحی چانه :
افرادی که دارای چانه برجسته و بزرگتر هستند اختلال دندانی ندارند و باید ارتفاع و حجم استخوان ناحیه چانه کم شود. برای این کار از روش جراحی استفاده می کنند یا از طریق ناحیه زیر پوست چانه یا از طریق دهان قابل انجام می باشد که در این روش یک قطعه از استخوان میانی چانه را بر میدارند که در نتیجه ارتفاع و حجم استخوان چانه کم می شود که صورت فرد توازن و هماهنگی پیدا می کند و ظریف تر می شود
در افرادی که چانه کوچک دارند ، بینی برجسته می شود و در تصویر نیمرخ فرد ، بخش تحتانی صورت خیلی عقبتر دیده می شود. اکثرا اصرار دارند که بینی خود را تا حد امکان کوچک کنند. باید توجه داشته باشیم که هر چقدر هم بینی کوچک شود ، باعث اصلاح عیب نمی شود .
برای افرادی که چانه کوچک دارند ۲ روش متداول وجود دارد :
1.    عمل ژینوپلاستی
2.    پروتز چانه
عمل ژینوپلاستی :
اگر استخوان فک تحتانی و چانه از اندازه و حجم کافی برخوردار باشد و مشکل فقط در رشد چانه به سمت جلو باشد ، می توان قسمت تحتانی را از آن جدا کرد و با توجه به نیاز صورت و متناسب با آن استخوان را جلو آورد و آن را در جای مورد نظر ثابت کرد.
پروتز چانه  :
این روش نسبت به ژنیتوپلاستی ساده تر می باشد و در افرادی که از نظر حجم و اندازه فک تحتانی از نظر پزشک مناسب نیستند و همینطور افرادی که علاوه بر اینکه فک تحتانیشان عقب می باشد ، اندازه بسیار کوچکی نیز دارند ، قابل انجام می باشد. پروتز ها انواع مختلفی دارند . پروتز ها از مواردی ساخته شده اند که با بدن سازگاری دارند یا در واقع biocompatibel  می باشند و بدون اینکه روی استخوان های ناحیه فک دستکاری صورت بگیرد ، از راه نسج نرم ناحیه چانه قابل جاسازی می باشد.
این عمل با بیهوشی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی قابل انجام است.
معمولا عارضه خاصی ندارد و حتی در هر زمان می توان آن را خارج کرد . ذکر این نکته حائز اهمیت است که این پروتزها کاملا طبیعی به نظر می رسند و از چانه غیر طبیعی غیر قابل تشخیص  هستند.
نکات لازم بعد از انجام عمل :
1.    باید بدانید که پروتز بوسیله چسب ثابت می شود که نباید دستکاری شود .
2.    حدود ۵ تا ۶ ساعت اول از غذا خوردن بپرهیزید
3.    ۵ روز اول بعد از هر نوبت غذا خوردن ، محل عمل که در داخل دهان می باشد را با سرم شستشو دهید.
4.    تا ۷۲ ساعت اول برای غذا خوردن ، غذا را با قاشق مربا خوری روی دندان های پیش بریزید  و غذا را با آن قسمت میل کنید
5.    به مدت ۳ تا ۵ روز بعد از عمل از زیاد خندیدن و بلند حرف زدن یپرهیزید
6.    حدودا بعد از یک هفته مراقبت ، می توانید به زندگی عادی برگردید

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

خبرنامه

عضویت جهت دریافت اخبار و پیشنهادات شگفت انگیز

درباره کلینیک

کلینیک نسیم با بیش از یک دهه تجربه در زمینه پوست، مو، لیزر و لاغری هم اکنون یکی از کاملترین و مجهزترین مراکز زیبایی در تهران می باشد.
این کلینیک با به کارگیری متخصصین پوست و مو و نیز کارشناسان تغذیه مجرب و همچنین در اختیار داشتن دستگاه ها و تجهیزات مدرن طبق استاندارد های FDA و وزارت بهداشت و درمان کشور تلاش دارد تا در محیطی آرام بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان خود ارائه دهد.
کلینیک همه روزه از ساعت 8:30 الی 20:00 دایر است و حتی روزهای جمعه و تعطیل نیز با هماهنگی قبلی آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان عزیز می باشد.